راهنمای کامل خرید یخچال

راهنمای کامل خرید یخچال

به این فکر هستید که بالاخره پس از مدت‏ها یخچال فریزر خود را با یک مدل جدیدتر جایگزین کنید و در این بازار شلوغ نمی‌دانید دقیقا چه یخچالی بخرید؟

زمانی بود که وقتی به مغازه یا فروشگاهی می‌رفتیم و از صاحب مغازه یا فروشنده مثلا می‌خواستیم کالا یا برندی را برای مصرف خاصی توصیه کنید، خود او بین دو الی ۳ نوعی که در مغازه وجود داشت، یکی را برایمان می‌آورد و ما هم به دیده منت می‌پذیرفتیم و قصه با خوبی و خوشی به پایان می‌رسید. اما الان چطور؟

در این مطلب هرآنچه باید در مورد خرید یک یحچال بدانید به زبان ساده توضیح داده شده است تا حداقل راهنمایی باشد برای آن‏دسته عزیزانی که می‌خواهند برای منزل خود بهترین انتخاب را داشته باشند.

اول با این پرسش آغاز می‌کنیم که به طور کل چند نوع یخچال داریم؟

انواع یخچال

 

فریزر در قسمت بالا

فریزر در قسمت بالا

این نوع یخچال‏ها را نمی‌توان به عنوان یخچال‏های مدرن به حساب آورد و اگر می‌خواهید با زمان پیش بروید این نوع دیگر دمده شده است. البته اگر استایل برای‏تان اهمیتی ندارد، می‌توانید این نوع یخچال‏ها را با قیمتی مناسب در بازار بیابید که از کیفیت خوبی نیز برخوردارند.

فریزر در قسمت پایینی

فریزر در قسمت پایینی

حالا اگر بدنبال یخچالی مدرن‏تر هستید که دسترسی به مواد غذایی‌تان نیز برای خود یا کودک‏تان هم آسان‏تر باشد، باید سراغ این مدل‌ها بیایید. یخچال‏های موجود در این دسته تفاوت چندانی با دسته پیشین ندارند، فقط اینکه فریزر تقریبا نزدیک پاهای شما قرار دارد و در اکثر مدل‏ها به جای در از کشو برای این بخش استفاده شده است. معمولا فریزرهای پایینی از نظر اندازه از فریزرهای بالایی بزرگ‏ترند، اما خب تنوع زیادی از این نظر در بازار وجود دارد.

ساید بای ساید

ساید بای ساید

یخچال‏های این گروه در واقع متشکل از دو بدنه مجزا هستند، یکی به عنوان یخچال(راستی) و دیگری برای فریزر(چپی) در نظر گرفته شده است. برخی از این مدل‏ها برای هر دو یخچال و فریزر فضای یکسان در نظر می‌گیرند و برخی دیگر فضای بیشتری را به یخچال اختصاص می‌دهند. این مدل نسبت به دو مدل پیشین طرفداران بیشتری دارد و به مراتب از ویژگی‌های بیشتری نیز برخوردار است. یکی از مهترین ویژگی‌های این یخچال‏ها، طبقه‌بندی مناسب آنهاست.

در فرانسوی

در فرانسوی

این یخچال‏ها که می‌توان گفت اخیرا بسیار مشهور و پر طرفدار شده‌اند، در واقع از یک یخچال دو در و مجزا و یک فریزر کشویی در قسمت پایینی تشکیل شده‌اند. این مدل‏ها برای آن‏دسته از افرادی که به فضای بیشتری برای یخچال نیاز دارند بسیار مناسب است. خوبی این یخچال‏ها این است که مثلا اگر به چیزی نیاز دارید، تنها با باز کردن در بخش مربوطه نیازتان برطرف می‌شود و سرمای بخش کناری به هدر نمی‌رود.

مدل‏های دیگری از این نوع یخچال‏ها وجود دارند که در آن بخش فریزر از دو کشوی مجزا تشکیل شده و محل قرار گیری کشوی بالایی تا کمر آمده است تا مجبور نباشید برای باز کردن فریزر خم شوید. همانطور که پیش از این هم اشاره شد، پر طرفدارترین مدل یخچال، همین درب فرانسوی است که البته می‌توان آن‏را گران‏ترین نوع موجود در بازار نیز دانست.

یخچالهای درون کابینتی(Cabinet-depth)

یخچالهای درون کابینتی(Cabinet-depth)

زمانی که به سراغ خرید یخچال می‌روید احتمالا به این اصطلاح بر خواهید خورد. این یخچال‏ها درست در فضای کابینت شما قرار می‌گیرند و چون دقیقا برای فضای آشپزخانه شما ساخته می‌شوند، گران‏تر هم تمام خواهند شد.

یخچال فریزچه اندازه باشد؟

بستگی دارد، اما خب قانون ثابت‏ش نیز چنین است:

به ازای هر نفر بالغ در خانه، فضایی برابر با ۴ تا ۶ فوت مکعب نیاز است. البته به اضافه مقداری فضای اضافه که باید در نظر گرفت.

یخچال‏های تمام اندازه موجود حجمی برابر با ۱۰ تا ۳۲ فوت مکعب دارند و مثلا برای یک خانواده ۴ نفره، یخچال ۲۰ فوت مکعبی کافی است.

درست است که هر چه حجم بیشتری در اختیار داشته باشیم برایمان خوشایندتر خواهد بود، اما توجه کنید که یخچال بزرگ‏تر یعنی مصرف برق بیشتر و قبض استرس‌آورتر.

به دنبال چه ویژگی‌های دیگری باید باشید؟

یخچال‏ها درگذشته فقط دارای جا یخی و نهایتا فضایی برای قرار گیری تخم مرغ بودند، اما امروزه زمانی که در یک یخچال را باز می‌کنید، گویی وارد یک دنیای دیگر شده‌اید که گاهی اوقات بسیار برایتان گیج کننده خواهد بود، ولی در برابر این همه انتخابی که دارید باید به نیازهای خود بی‌اندیشید و ویژگی‌های اساسی را در اولویت قرار دهید.

حرف آخر

با تمام این ویژگی‌ها، خرید تکنولوژیکی امروزه یکی از دشوارترین کارهایی است که هر کدام از ما حداقل یک بار مجبور به انجام آن هستیم، پس بهترین راه برای انجام ساده‌تر و درست‌تر این کار، اندیشیدن به نیازها و جستجوی بسیار از طریق اینترنت است.

نیازتان را بشناسید، نگاهی به جیبتان بی‌اندازید، در نت چرخی بزنید و مطمئن باشید که بهترین خرید را انجام خواهید داد.

 

ثبت ديدگاه