سلف کلین چیست؟ در مورد آن چه می دانید؟

//سلف کلین چیست؟ در مورد آن چه می دانید؟

سلف کلین چیست؟ در مورد آن چه می دانید؟

اگر تابه حال قصد خرید اجاق گاز را داشته اید حتما نام سلف کلین را شنیده اید.

تصور کنید، هنگام پخت غذا با اجاق گاز و مایکروفر گوشت کباب شده به دور و اطراف بپاشد؛ لازانیا و کیک سرریز شوند، به همین صورت و فقط با پختن چند غذا مایکروفر شما پر از لکه‌های سوخته غذا می‌شود. خیلی ناراحت کننده است که لکه‌های روغن غذا روی بدنه مایکروفر بریزد و از آن بدتر شکرهای خشک شده‌اند! مجبور می‌شوید برای تمیز کردن اجاق‌های معمولی پس از هر وعده غذایی اقدام کنید؛ روی زانوی خود قرار بنشینید و دستمال بکشید!

در عوض، می توانید لکه ها را با مواد شیمیایی اشباع کنید و امیدوار باشید که بهترین نتیجه را بگیرید. البته استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن فر توصیه نمی شود چراکه ممکن است اثرات مواد شوینده بر دیواره‌ها باقی مانده و هنگام پخت، بر روی غذا بنشینند.

در سال ۱۹۶۳ جنرال الکتریک با یک راه‌حل عالی آمد: اجاق گاز سلف‌کلین (خود تمیز کن).

اجاق گاز خود تمیز کن

انواع سلف کلین

دو نوع اصلی از اجاق های خود تمیز کن وجود دارد: دمای بالا و بخار. قبل از تلاش برای استفاده از ویژگی خود تمیزکن  باید بدانید که کدام نوع را دارید، زیرا هر کدام روش خاص خود را دارند.

برخی از مدل های جدیدتر هر دو نوع گزینه تمیز کردن را در یک واحد ارائه می دهند تا بتوانید روش مورد استفاده را انتخاب کنید.

مهم نیست که اجاق گاز شما کدام نوع از سلف کلین را داشته باشد، قبل از استفاده از ویژگی سلف کلین باید ذرات سنگین و یا مواد باقیمانده را از بین ببرید.

از این نکات برای پاک کردن اجاق گاز آشپزخانه خود استفاده کنید.

به طور کلی توصیه می شود که هنگام استفاده از سلف کلین قفسه های اجاق را بردارید؛ اگر در هنگام خود تمیزکردن قفسه‌ها در اجاق گاز باقی بمانند درخشندگی و زیبایی خود را از دست می دهند. و همچنین به سختی از داخل فر خارج می‌شوند.

در صورتی که قبلا قفسه‌ها در حین پاکسازی باقی مانده‌اند و به سختی در داخل و خارج از اجاق قرار می گیرند، برای رع این مشکل ما کمی روغن زیتون بر روی یک حوله کاغذی بریزید و به اطرف قفسه‌ها بکشید. با این کار قفسه‌ها به راحتی حرکت می‌کنند.

سلف کلین با حرارت

چه‌چیزهایی را در مورد سلف کلین با درجه حرارت باید بدانیم؟

روش کار سلف کلین با دمای بالا به چه صورت می‌باشد؟

روش کار سلف کلین با دمای بالا به این‌صورت است که، که اجاق گاز تا ۹۰۰ یا ۱۰۰۰ درجه فارنهایت گرم می شود تا باقی مانده غذا را بسوزاند، در اینصورت با اتمام کار درب مایروفر باز می‌شود و پس از خنک شدن شما به راحتی می‌توانی با یک دستمال مرطوب اجاق را تمیز کنید. دقت داشته باشید که هرگز در دمای بالا اجاق را تمیز نکنید زیرا ممکن است موارد خاصی ذوب شود. همچنین، در حین تمیز کردن، دریچه تهویه را مسدود نکنید. این روش به دلیل اینکه باقیمانده غذا را می‌سوزاند بوی بدی هم دارد.

بوی های تولید شده از سلف کلین با دمای بالا می تواند خطرناک باشد!

دودهای ناشی از سلف کلین می تواند مضر باشد،بوهای تولید شده از سلف کلین می توانند قوی و گاهی برای پرندگان سمی باشند؛ باید احتیاط کنید که هر پرنده و حتی حیوان خانگی را به قسمت دیگری از خانه منتقل کنید.

همانطور که می‌دانید مواد غذایی ریخته شده در طول انجام دادن سلف کلین با درجه حرارت بالا سوخته می‌شوند، به اندازه‌ای مونوکسید کربن تولید می شود که بتوانید نگران سلامت و ایمنی نه تنها پرندگان و حیوانات کوچک بلکه افراد نیز باشید. توصیه می‌شود هنگام استفاده تمیزکردن اجاق گاز با این روش پنجره ها را باز کنید و هواکش‌ها و هود آشپزخانه را روشن کنید.

 

همچنین بخوانید : صفر تا صد طول عمر اجاق گاز

چه‌چیزهایی را در مورد سلف کلین با بخار آب باید بدانیم؟

برخی از اجاق گازها و مایکروفرها گزینه تمیزکردن با بخار را ارائه می دهند. سلف کلین به روش بخار به شما اجازه می‌دهد اجاق‌های خود را در زمان کمتر و بوی کمتر تمیز کند.روش کار تمیزکننده بخار این است که محدوده را به طور مرتب تمیز و با کمترین ضایعات داخل آن تمیز کنید.

سلف کلین

نکاتی که باید در استفاده از Self Clean به آن توجه کرد:

  • هرگز فر را بلافاصله پس از اتمام چرخه‌ی نظافت تمیز نکنید زیرا دمای فر بسیار بالاست و ممکن است وسیله‌ای که با آن فر را تمیز می‌کنید ذوب شود. بهتر است پس از خنک شدن فر این کار صورت گیرد.
  • در هنگام استفاده از ویژگی سلف کلین، تهویه آشپزخانه را روشن کنید یا درب پنجره را باز نگه دارید. پیش از استفاده از سلف کلین، درب و اطراف درب فر را به صورت دستی تمیز کنید که از عدم وجود ذرات مواد غذایی مطمئن شده و از ایجاد دود در طول چرخه جلوگیری شود.
  •  توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از Self Clean لامپ فر باید خاموش باشد. حتی بهتر است که روی لامپ فر را بپوشانید.
  • توصیه می‌شود که در هنگام استفاده از Self Clean هیچگونه کاغذ، کتاب یا هرگونه مواد قابل اشتعال دیگر بر روی فر و یا در نزدیکی آن نباشد.
  • از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنید زیرا باقی مانده آن بر دیواره‌ها در زمان استفاده از Self Clean گازهای خطرناک شیمیایی تولید می‌کند.
  • در زمان استفاده از Self Clean کودکان را از اجاق گاز دور نگه دارید.
  • اگر در منزل از حیوان خانگی و یا پرنده‌ها نگهداری می‌کنید توصیه می‌شود که در هنگام استفاده از سلف کلین آنها را از آشپزخانه دور نگه دارید.
  • در صورتی که قفسه‌های فر فاقد پوشش لعابی هستند بهتر است برای جلوگیری از تغییر رنگ، آنها را خارج کنید و جداگانه بشویید.

سخن آخر:

اگر در فکر خرید یک اجاق گاز فردار برای خود هستید، توصیه می‌کنیم اجاق گازی را انتخاب کنید که دارای Self Clean باشد. همانطور که  گفته شد، به کمک این ویژگی می‌توانید به آسانی و کاملا بهداشتی فرِ اجاق گاز خود را تمیز کنید. پس سلف کلین یکی از ویژگی‌های کاربردی در اجاق گازهای امروزی محسوب می‌شود که بهتر است در هنگام خرید به آن توجه کنید.

 

یکی از با کیفیت ترین محولات اسنوا مجهز به این ویژگی است که می توانید ویژگی های آن را ببینید : اجاق گاز سلف کلین اسنوا مدل اورانوس

۱۳۹۸-۳-۱ ۱۴:۳۵:۴۱ +۰۰:۰۰خرداد ۱ام, ۱۳۹۸|دسته‌بندی نشده دسته بندی ها|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه