چرا باید برای خرید لوازم خانگی وام بگیرم؟

//چرا باید برای خرید لوازم خانگی وام بگیرم؟

چرا باید برای خرید لوازم خانگی وام بگیرم؟

در شرایط رکود تورمی که قیمت کالاهای اساسی از جمله لوازم خانگی در کشور به بالاترین حد خود رسیده است، یکی از بدترین روش‌ها برای خرید کردن پرداخت نقدی است. خرید لوازم خانگی با توجه به نوسانات بازار دردسرهایی برای خانواده ها به همراه دارد و برای رهایی از این مشکل باید به فکر چاره بود.

 

رکود تورمی

رکود تورمی اصطلاحی است که خبرهای بد اقتصادی دیگری را هم به همراه دارد: میزان بالای بیکاری، رشد اقتصادی کند و تورم بالا.  کلمه‌ی انگلیسی رکود اقتصادی یعنی stagflation حاصل ترکیب دو کلمه‌ی stagnant به معنای راکد و inflation به معنای تورم است. وقتی اقتصاد راکد باشد، یعنی تولید ناخالص داخلی (GDP) (مقیاس استاندارد مجموع خروجی اقتصادی یک کشور) یا رشدی بسیار آهسته دارد یا رو به کاهش است. نتیجه‌ی طبیعی این رکود اقتصادی، افزایش بیکاری است. بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌ها به‌منظور صرفه‌جویی در هزینه‌ها به تعدیل نیرو می‌پردازند که این کار باعث کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان و در نتیجه خرج شدن پول کمتر از سوی مصرف‌کننده و حتی رشد اقتصادی کندتر می‌شود.

 

از دست دادن نقدینگی

وقتی برای کالاهای مورد نیاز خود پول نقد پرداخت می‌کنید، در شرایطی که کسب درآمد دشوار شده است، در واقع قدرت خرید ناچیز خودتان را از دست داده‌اید. از طرفی اگر شرایطی فراهم باشد که شما تقریبا با همان میزان هزینه پرداختی در طول زمان داشته باشید، سرمایه اولیه شما در دستتان است و می‌توان قدرت خرید یا سرمایه گذاری خود را حفظ کنید. تصور کنید که شما مجبور شوید ۲۰ میلیون تومان پرداخت کنید و یک یخچال ساید بای ساید، و یک تلویزیون تهیه کنید. اگر به شما پیشنهاد شود که این ۲۰ میلیون تومان را نگه دارید و در طول ۲ سال مبلغ ۲۲ میلیون تومان برای همان دو کالا بپردازید واکنش شما چیست؟

 

حفظ سرمایه

حالا تصور کنید که این پیشنهاد را رد کرده‌اید و تمامی ۲۰ میلیون تومان را پرداخته‌اید. دوسال دیگر با این روند افزایش قیمت‌ها اگر کسی بخواهد کالاهایی مشابه آنچه شما دو سال پیش خریده‌اید، تهیه کند باید چیزی حدود ۳۰ میلیون تومان پرداخت کند. در حالی که اگر شما سرمایه اولیه‌تان را حفظ کرده بودید، حتا پس از دوسال هم تنها ۲۲ میلیون تومان پرداخته بودید و ۸ میلیون تومان از فردی که دو سال بعد از شما خرید خواهد کرد جلو هستید.

 

ایجاد ارزش افزوده

وقتی شما در شرایط رکود تورمی سرمایه اولیه خودتان را حفظ می‌کنید، و بهای کالایی که می‌خرید را در طول زمان پرداخت می‌کنید، در طول زمانی که احتمال افزایش قیمت آن کالا بسیار زیاد است، در واقع توانسته‌اید ارزش افزوده‌ای مبنی بر آرامش خیال ایجاد کنید. شما نه تنها توانسته‌اید کالای مورد نظرتان را بخرید، بلکه در عین حال دغدغه تهیه تمامی مبلغ مورد نیاز را هم ندارید. در ضمن اگر آن مبلغ را به صورت نقدی هم در اختیار داشته باشید می‌توانید جهت تامین سایر مایحتاجتان از آن مبلغ استفاده بهینه کنید. در این صورت هم ارزش افزوده‌ای مبنی بر حفظ قدرت خریدتان به دست آورده‌اید.

 

نوسازی خانه

همواره دغدغه بسیاری از مردم کشورمان تعویض کالاهای فرسوده و مستهلک است. در سال جاری با توجه به بحران اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و سومدیریت‌ها، این دغدغه فشار و نگرانی مضاعفی ایجاد کرده است. در همین راستا اسنوا تلاش کرده است با ارائه طرح تعویض کالای فرسوده در کنار مردم باشد و فرصتی ایجاد کند که آنها بتوانند با آسان‌ترین شرایط ممکن نوروز متفاوتی را تجربه کنند.

 

برگرفته از: سایت چطور؟

ثبت ديدگاه