پرسش و پاسخ


درباره‌ی طرح تعویض کالای فرسوده
پس مردم کالای برقی فرسوده خود را با وام قرض الحسنه تعویض می‏کنند و می‏توانند یک یا سبدی از کالاهای مختلف بخرند؟

بله، به همین صورت است. البته با توجه به ارزش ریالی ناچیز کالای فرسوده آنچه در ازای تعویض آن بدست می‏آورند بسیار قابل توجه است. مواردی از قبیل دریافت کالا یا سبدی از کالاهای نو با مصرف انرژی فوق العاده بهینه، وام قرض الحسنه(4درصد) تا سقف مبلغ 20 میلیون تومان و بازپرداخت 24 ماه، تحویل رایگان کالا درب منزل و 2سال گارانتی رایگان و کاهش هزینه‌ی برق مصرفی خانوار از جمله امتیازات ویژه‌ای است که متقاضی بدست خواهد آورد. در واقع با ورود به این طرح شما کالای فرسوده‌ی خود را با یک زندگی راحت، مدرن و کم هزینه و البته آسودگی خیال تعویض خواهید کرد.

آیا این طرح مانند طرح جایگزین خودروهای فرسوده است؟

بله شرط اجرای این طرح همان اسقاط شدن کالاهای فرسوده است. تا دیگر شاهد مصرف زیاد برق ناشی از راندمان پایین آنها نباشیم. بسیاری این طرح را شبیه به طرح نوسازی خودروهای فرسوده می‏دانند.

اگر پس از دریافت کالا جدید متقاضی کالای فرسوده‏ی خود را تحویل ندهد چه اتفاقی پیش خواهد آمد؟

اولا در هنگام شروع متقاضی ضمن پذیرش قوانین طرح فرم تعهدی را مبنی بر آگاهی از قوانین و شرایط و تعهد به آن امضاء می‏کند. همچنین در صورت عدم تحویل کالای فرسوده کارت جشنواره که در صورت خرید 20 میلیون تومان به بالا ارزشی تا حدود یک میلیون تومان دارد را دریافت نخواهد کرد.

چرا شرط اسقاط کالای فرسوده الزامی شده است؟

به خاطر اینکه هدف این طرح در نگاه ملی کاهش مصرف برق و هزینه‏های تحمیلی آن به واسطه‏ی کالای فرسوده است و با نصب کالای جدید علاوه بر کاهش هزینه‏ی خانواده، هزینه‏های تحمیلی به کشور کاهش می‏یابد.

قرار است در چه جغرافیایی و به چه حجمی اجرایی شود؟

ایده و هدف‏گذاری اولیه برای پنج دسته محصول یخچال، تلویزیون، جاروبرقی، ماشین لباسشویی و اجاق گاز فر دار است و جغرافیای آن شامل همه شهرها و روستاهای کشور می‏باشد.

کالای جدید را از کجا باید خرید؟

کالای جدید از طریق فروشگاه اینترنتی "تعویض کالا" قابل خرید است. کالا‏های منتخب در این فروشگاه اعم از انواع یخچال و فریز، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، تلویزیون و اجاق گاز به تعداد مورد علاقه قابل خرید می‏باشد.

آیا بعد از ثبت سفارش، امکان تغییر کالا وجود دارد؟

خیر بعد از ثبت سفارش و نهایی شدن خرید ، دیگر امکان ویرایش یا تغییر کالای منتخب وجود ندارد. ما به سلیقه و حسن انتخاب مشتری ایمان داریم و لذا مطمئن هستیم که قبل از نهایی کردن سفارش تصمیم خود را به درستی گرفته است.

چه هزینه‏ هایی در طرح تعویض کالای فرسوده به عهده مصرف کننده است؟

مشتری هزینه کالا را از طریق تسهیلات پرداخت می نماید، هزینه ثبت سفارش، بسته بندی، ارسال و تحویل تا درب منزل کاملا رایگان است.

آیا سفارش قابل بازگشت است؟

خیر. بعد از ثبت سفارش دیگر امکان بازگشت وجود ندارد. تنها با تحویل گرفتن کالا در صورت نو خراب بودن(که احتمال بسیار کمی دارد)، کالا از شما تحویل گرفته شده و کالای جدیدی بلافاصله جایگزین می‌شود، اما به هیچ عنوان استرداد یا تعویض بدون خرابی، امکان پذیر نیست.

آیا هر خانواده فقط یکبار می‏تواند در این طرح شرکت کند؟

هر شخص با کد ملی خود می‏تواند در این طرح شرکت نماید. برای مثال دو نفر از یک خانواده با دو کد ملی می توانند از مزایای این طرح بهره‏مند شوند.اما قابل توجه است که باید تحویل کالای فرسوده و اقدام برای دریافت وام بانکی هم به صورت جداگانه صورت ‏پذیرد.

کالای فرسوده چیست؟
مصارف غیرمولد به چه معناست؟

مصارف غیرمولد مثل مصارف کالاهایی چون یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی، تلویزیون، کولر گازی و دیگر لوازم الکتریکی مورد استفاده در منازل مسکونی است. این مصارف، نقش بسیار زیادی در افزایش مصرف برق خانگی دارند.

یکی از پرمصرف‌ترین و پرکاربردترین محصولات خانگی، یخچال و فریزر است، چرا به عنوان پر مصرف‏ترین از آنها یاد می کنیم؟

یخچال و فریزر یکی از کاربردی‌ترین وسایل در زندگی امروز ایرانی‏هاست به طوری که ضریب داشتن یخچال و فریزر برای هر خانواده ایرانی بیش از یک دستگاه است. از سوی دیگر سیم برق این وسیله پیوسته به پریز است؛ گرچه ترموستات آن دائم یخچال یا فریزر را روشن و خاموش می‏کند و از مصرف 24 ساعته برق جلوگیری می‏کند، اما با این وجود باز هم یخچال و فریزر یک مصرف کننده عمده برق به حساب می‏آید.

چقدر از برق مصرفی خانوار را یخچال و فریزر مصرف می‏کند؟

تقریبا یک سوم مصرف برق خانه از مصرف یخچال و فریزر است؛ البته در میانه تابستان که مصرف تجهیزات سرمایشی بخش اعظمی از مصرف برق منازل مسکونی را شامل می‏شوند، این سهم کمتر می‏شود؛ اما در زمستان که لوازم سرمایشی در مدار نیستند، سهم آنها از مصرف برق صفر می‏شود. مصرف برق به روشنایی و تجهیزات برقی مثل یخچال و فریزر و دیگر وسایل برقی اختصاص پیدا می‏کند. در طول سال به طور میانگین یک سوم مصرف برق خانوار را مصرف برق یخچال و فریزر به خود اختصاص می‏دهد. همچنین بسته به سبک زندگی هر خانواده تلویزیون و سپس ماشین لباسشویی جزء لوازمی هستند که بالاترین میزان برق مصرفی را به خود اختصاص می‏دهند.

تولیدات یخچال و فریزر ایران بر اساس راندمان انرژی بر چه اساسی است؟

• حدود 10 سال پیش، نتایج آمارها و بررسی ها نشان می‏داد که وضعیت راندمان انرژی یخچال‏ها بدتر از G بوده که این مسئله را طرح‏های سنجش داخل نشان می‏دهد. البته فقط مربوطه به تولید داخل نبود، بلکه کالاهای وارداتی در بازار ایران نیز وضعیت مطلوبی در بهینه کردن مصرف انرژی نداشت. واردات محصولاتی که رتبه انرژی پایینی دارند، به صورت قاچاق و البته به صورت واردات قانونی در زمانی که برچسب انرژی مطرح نبود و محدودیتی در گمرکات نبود، این وضعیت را تشدید می‏کرد. • اکنون با گذاشتن محدودیت‏ها و توجه مردم به ارزش رتبه انرژی، کمی وضع بهتر شده، خصوصا با طرح‏های کمکی دولت و وام‏های کم بهره ای که برای اصلاح فرآیند تولید به کارخانه‏ها داده است، موجبات بهبود راندمان محصولات تولید داخل در برخی کارخانه ها فراهم شده است.

برای کالای فرسوده‏ی مردم چه اتفاقی می‏افتد؟

کالایی که در این طرح مورد تائید کارشناس قرار می‏گیرد پس از جایگزینی با کالای جدید اسقاط می‏شود. اسقاط شدن به معنی از رده خارج شدن کالا است.

آیا باقی مانده کالای فرسوده را از منازل جمع آوری می کنید؟

خیر، این کالاها به دلیل خارج شدن قطعه اصلی دیگر کاربرد قبلی را ندارد و عملا جنبه بازیافت پیدا می‏کند، البته بازیافتی این کالاها بر اساس نوع آن می‏تواند ارزش مادی نیز داشته باشد که فرآیند بازیافت یا فروش در اختیار مالک آن قرار خواهد گرفت.

مثلا در گروه یخچال، چه یخچال‏هایی فرسوده محسوب می شوند؟

یخچالی که 10 سال کار کرده باشد و از عملکرد انرژی پایینی برخوردار باشد، یخچال فرسوده محسوب می‏شود که البته شرط ما برای پذیرفتن به عنوان کالای فرسوده؛ تقاضای مالک کالا و انجام عملکرد اصلی دستگاه پس از اتصال به برق می‏باشد و عمر محصول ملاک پذیرش کالا نیست.

کالاهایی که رتبه مصرف خوبی ندارند، یا همه کالاها؟

همه کالاها، حتی آنهایی که رتبه انرژی خوبی نیز دارند پس از 10 یا 15 سال کار مداوم، فرسوده محسوب می‏شوند و باید از رده خارج شوند.

اگر کالایی کمتر از 10 سال کار کرده باشد ولی راندمان مصرف انرژی‏اش پایین باشد، در این طرح جزو کالاهای قابل اسقاط محسوب می‏شود؟

بله، همانطور که پیش‏تر گفته شد ملاک پذیرش تقاضای مالک کالا و انجام عملکرد اصلی دستگاه پس از اتصال به برق می‏باشد.

چگونه ادعای مصرف کننده مبنی بر فرسوده بودن کالا را صحت‏سنجی می‏کنید؟

اصل بر اظهار صحیح از سوی مردم است اما تمام اینها صحه‏گذاری می‏شود و این صحه‏گذاری منوط به بررسی کارشناس و تائید اظهارات متقاضیان می‏باشد.

اگر پس از بررسی کارشناس، کالا فرسوده مورد تائید قرار نگرفت چه می‏شود؟

متقاضی می تواند کالای فرسوده‏ی دیگری را با مراجعه مجدد به سایت ثبت و به اطلاع رساند.

برای اسقاط کالا برند خاصی مد نظر است؟

نه اصلا، تمامی برند ها قابل تعویض می‏باشد.

آیا وقتی اعلام عمومی شود مردم باید بیایند در جایی مشخص کالاهای خود را تحویل دهند و کالای نو تحویل بگیرند؟

نه اصلا نیازی نیست کالای فرسوده را جایی تحویل دهند. مثل طرح خودروی فرسوده یا طرح‏های اخیر خرید کالای ایرانی، این طرح با عنوان "طرح سراسری تعویض کالای فرسوده" اعلام عمومی شده است. افراد به صورت الکترونیک روی سایت رسمی تعویض کالا مراجعه کرده و مشخصات کالای فرسوده خود و مدت کارکرد آن را به کارشناسان سایت اعلام می‏کنند. در آن سایت محصولات منتخب اسنوا و دوو وجود دارد. سبدی از محصولات ارائه شده که نقطه مشترک‏شان رتبه انرژی A و بالاتر است. مردم محصول مورد نظر خود را انتخاب می‏کنند و طبق ثبت‏نامی که در سایت انجام خواهند داد، کالای جدید خود را دقیقا در محلی که کالای فرسوده قرار دارد و از قبل در سایت اعلام کرده‏اند تحویل خواهند گرفت.

آیا کالا های جدید مشمول گارانتی می‏شوند؟

بله کلیه کالاها مشمول 2 سال گارانتی می‏باشند.

جشنواره ها چگونه انجام می شود؟

شرکت اسنوا و دوو همواره به مناسبت‏های مختلف و جهت ایجاد جذابیت برای خریداران اقدام به برگزاری جشنواره‏ها می‏نماید که جوایز آن بسیار ارزشمند و قابل توجه است و به خریداران طرح تعویض کالای فرسوده هم تعلق می‏گیرد.

آشنایی با شرایط دریافت تسهیلات و خرید
بانک‏های طرف قرارداد شما چیست؟

در حال حاضر بانک مهر اقتصاد(وبژه عموم متقاضیان) و بانک حکمت ایرانیان(ویژه شاغلین محترم ارتش و بازنشستگان کل نیروهای مسلح) بانک های طرف قرارداد با طرح تعویض کالای فرسوده هستند که تسهیلات وام را به هموطنان عزیز ارائه می‌کنند.

آیا بانک های دیگری هم به لیست اضافه می‏شود؟

مجریان طرح تعویض کالای فرسوده، به صورت پیوسته در حال مذاکره با بانک های مختلف هستند تا شرایط ساده تری برای مشتریان فراهم نمایند.

شرایط گرفتن وام بانک چگونه است؟

تابع شرایط کلی بانک های عامل و قوانین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است. که به طور کلی فرد متقاضی می‌بایست مدارک مورد نیاز برای دریافت تسهیلات را تحویل بانک نماید. مدارکی مانند اعلام شرایط اشتغال به کار فرد، مدارک مربوط به ضامن و دیگر مدارک هویتی مورد نیاز.

آیا امکان خرید بیشتر از سقف تعیین شده وجود دارد؟

خرید در این طرح تا سقف 20 میلیون تومان با تسهیلات قرض الحسنه به سهولت قابل انجام است. برای خرید بیشتر 2 راه حل وجود دارد؛ یکی پرداخت نقد از هر کارت شتابی و دوم دریافت وام دوم به نام فردی دیگر از دوستان یا اعضاء خانواده که منجر به افزایش خرید با تسهیلات قرض الحسنه می‌شود.

آیا امکان خرید کمتر از سقف تعیین شده وجود دارد؟

بله، هر فرد می‌تواند تا 2 بار با کارت قرض‌الحسنه خود تراکنش کند که مجموع این تراکنش ها در پایان مدت زمان یک ماه از اولین تراکنش به عنوان عدد نهایی وام محاسبه شده و میزان قسط پرداختی در هر ماه بر اساس همین عدد نهایی محاسبه می شود. به طور مثال اگر فردی در این بازه ی زمانی یک ماهه 16 میلیون تومان خرید کند، مبلغ وام ایشان همان 16 میلیون محاسبه می‌شود.

مابقی مبلغ موجود در کارت پس از خرید کمتر از 20 میلیون تومان چه می‌شود؟

وام قرض الحسنه 20 میلیون تومانی در واقع اعتباری برای خرید متقاضیان در طرح تعویض کالای فرسوده است، هر میزان از این خرید ملاک محاسبه‌ی وام است و مبلغ کمتر از 20 میلیون تومان عملا غیر قابل استفاده خواهد شد.

از کجا مطمئن شوم سفارش من به درستی ثبت شده است؟

متقاضیان پس از ثبت نام، نام کاربری و رمز عبوری دریافت می‌کنند که به واسطه آن می‌توانند وارد بخش کاربری سایت تعویض کالا شوند. در این بخش همه فعالیت های خود اعم از اطمینان ثبت سفارش قابل ملاحظه است.

چطور می‏توانم سفار‌شم را پیگیری کنم؟

پیگری سفارش از طرق مختلف امکان پذیر است، مشاهده در بخش کاربری، ارسال تیکت به واحد پشتیبانی، ارسال پیام به سامانه هوشمند همیشه آنلاین سایت، تماس با مرکز پشتیبانی تلفنی، ارسال ایمیل به سایت تعویض کالا و استفاده از کانال های ارتباطی در شبکه های اجتماعی.

گارانتی و خدمات پس از فروش چگونه است؟
شرط نصب در این طرح به چه معنی است؟

شرط نصب یعنی کالای جدید و خریداری شده پس از دریافت توسط کارشناسان می‏بایست در محل دریافت که کالای فرسوده نیز در آنجا قرار دارد نصب گردد. نصب کالا یعنی کالا از کارتن خارج شده، تست فنی شود و آماده استفاده تحویل گردد.

پس کالای جدید در محل کالای فرسوده تحویل و نصب می‏شود؟

دقیقا. کلیه‏ی فرآیند ها در این طرح فقط با یک آدرس انجام می‏شود. آدرسی که کالای فرسوده در آن قرار دارد دقیقا آدرسی است که کالای جدید در آنجا تحویل و نصب می‏شود.

کالای جدید را چگونه به دست متقاضی می‌رسانید؟

کالای جدید بصورت رایگان درب منزل متقاضی تحویل داده می‏شود. منظور از درب منزل این است که اگر متقاضی ساکن طبقه دوم یک واحد مسکونی باشد کالا درب منزل یعنی طبقه همکف یا ورودی ساختمان به صورت رایگان تحویل داده می‏شود.

پس از خرید از سایت، کالا کی به دست متقاضی می‏رسد؟

در تهران بین 2 الی 4 روز و در شهرهای دیگر بین 4 الی 7 روز.

زمان مراجعه تکنسین خدمات برای نصب چه روز و ساعتی است؟

مصرف کنندگان گرامی پس از دریافت کالا با شماره ای که به آنها تقدیم می شود بلافاصله تماس حاصل می‌کنند و زمان ملاقات تکنسین را با توجه به برنامه‌ی حضور در منزل برای اولین فرصت زمانی هماهنگ می‌کنند.

آیا مصرف‌کننده می‏تواند به شخصه محصول را نصب کند؟

خیر، نصب محصول توسط مصرف کننده محصول را از گارانتی خارج می شود.

در صورتی که کالای دریافتی مشکل یا ایرادی داشت مسئولیت آن به عهده کیست؟

هر گونه ایراد فنی، عملکرد معیوب یا ایرادات احتمالی ظاهری به عهده شرکت است و "انتخاب سرویس حامی" هنگام نصب تمامی موارد را تا جایگزینی و عملکرد اصولی محصول بر عهده خواهد داشت.

محصولات اسنوا از لحاظ راندمان انرژی چه جایگاهی را در بین محصولات موجود در بازار چه داخلی و چه خارجی دارد؟

محصولات تولیدی در شرکت اسنوا و دوو دارای گرید مصرف A و A+ می‏باشد حتی در برخی از مدل‏ها با استفاده از تکنولوژی‏های جدید این مصرف به طور بهینه‏ای کاهش پیدا کرده است. برند اسنوا و دوو در حال حاضر برترین تولید کننده لوازم خانگی در ایران است و از لحاظ کیفی در سال‏های گذشته در حال رقابت برای گرفتن سهم بازار داخلی از برندهای خارجی است.